Tekrar Merhaba!

Tekrar Merhaba!

Çocuk Yazını | 01.07.2020


Üç yıl önce çocuk yazınına eleştirel bir perspektif kazandırmak üzere çıktığımız bu yolda sizlerin de desteğiyle çok özel bir tecrübe edindik. Çocuk yazınına dair mevcut üretimlerin hem alıcısının hem de üreticisinin bir araya geldiği özgün bir platforma dönüştük. Bize yeni fikirler, yeni dostluklar, yeni bakışlar kazandıran bu tecrübenin daha güçlü ve istikrarlı bir şekilde yoluna devam edebilmesi için bir süredir hummalı bir çalışma yürütüyorduk. Çocuk edebiyatı metinlerini yetişkin metinleri gibi eleştirel bir şekilde değerlendirdiğimiz eski yazılarımızı raftan indirdik. Üzerine yepyeni cıvıl cıvıl bir dosya ekledik. Sitemizin yüzünü yeniledik. Çocuk Yazını logomuzu değiştirdik: Arıdan bir divit ve bal dolu bir hokka.

 

Kimi kültürlerde arı ölümsüzlüğü temsil ederken kimi kültürlerde yeniden doğuşu, çalışmayı ve düzeni sembolize eder. Biz de Çocuk Yazını’nın bu yeni döneminde kaldığımız yerden çalışmalarımıza objektif ve bütünlüklü bir yaklaşımla devam edeceğiz. Bu noktada tarihsel bir bütünlük sağlamak amacıyla yeni dosyamızı çocuk odaklı yapılmış disiplinlerarası çalışmaların tanıtımına ayırdık.

 

Bu ay dosyada Mustafa Ruhi Şirin’in Çocuk, Çocukluk ve Çocuk Edebiyatı’ndan, Özlem Aydoğmuş’un Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Romanında Çocuk çalışmasına, Selma Hacıosmanoğlu’nun Osmanlı’da Çocuk Musikisi araştırmasından Alexis Sluys’in Sinema ve Mektep kitabına kadar sinema, hukuk, felsefe, tarih, edebiyat ve müzik alanlarında yayımlanmış metinlere dair inceleme yazıları yer almakta...

 

Kritik bölümünün merceğinde Yusuf Atılgan’ın Masallar'ı, Su Prensesi, Genç Poe Morgue Sokağı Cinayeti, Asiye serisi, Bir Zamanlar Bir Ülkede... Masalların Kısa Tarihi, Oz Yazılımcısı, Işın Çağı Çocukları, Yerdeniz Büyücüsü ve Babamın Battaniyesi var.

 

Fatih Erdoğan çocuk araştırmalarına dair sorularımızı yanıtlarken soruşturma bölümümüzdeyse bu kez akademisyenler çocuk okurluklarını anlatıyor. 

 

Son olarak  Sinemasalda'ysa Miyazaki’nin Rüzgârlı Vadi’si siz okurların keşfini bekliyor.

 

 


İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları Çocuk Yazını'na aittir.