Soruşturma : Çocukluk

Soruşturma

Ferhat Kentel: “Ağlamak, ağlamaktan keyif almak sanırım bizim kültürel habitusumuzda var”

"Aradan bir zaman geçtikten sonra bütün bu “ağlamalı” kitap ve filmlerin ne kadar da “gerçek olmadığını”, “bu kadar net bir iyilik ve kötülük ayrımı olmayacağını” düşünmeye başlamıştım.

Soruşturma

Erol Köroğlu: "Kurmaca dünyalarında kendimi kaybetmek benim için müthiş bir şeydi"

Bütün çizgi romanlar ve televizyondaki dizi ve filmler bana edebiyat araştırmacılığında da iyi olduğum şeyi, sentaksı, sözdizimini takip etmeyi öğrettiler. Beni okuma konusunda yönlendiren akrabam ve öğretmenim olmadı.

Soruşturma

Olcay Akyıldız: "Tuhaflık seven bir çocuktum"

“Ben, konvansiyonel olmamayı ve toplumsal cinsiyet rollerinin uygun gördüğü davranışlara meydan okumayı Pippi’den öğrendim. Hiç bir zaman onun kadar radikal ve cesur olamadıysam da o hep benim idolüm olarak kaldı.

Soruşturma

Zeynep Uysal: "Bugün çocuklar ve gençler için çok zengin bir edebiyat var"

70'lerin sonunda geçti çocukluğum. O zamanlar Milliyet Çocuk Dergisi, klasikleri çizgi roman olarak yayımlıyordu, büyük heyecanla her hafta bu seriyi takip ederdim.

Soruşturma

Mehmet Fatih Uslu: “Haklının yanında olmak lezzeti bir çocuk için estetik tecrübeye dönüşebiliyor”

"Sanırım bir başka noktada adalet duyguma seslenen metinler hoşuma gidiyordu. Ne güzel ki, haklının yanında olmak lezzeti bir çocuk için estetik tecrübeye dönüşebiliyor. Buna birçok klasik metni örnek göstermek mümkün.

Soruşturma

Eda Ünlü Yücesoy: "Bir çocuğun kemiklerinden nasıl un yapabilir diye günlerce düşünmüştüm"

"İnce Memed'i 9 yaşındayken evde tesadüfen bulup okudum. Yaşıma hiç uygun olmadığını hem ben hem de annem ve babam çok sonraları anladık; sanırım okuyor olabileceğime hiç ihtimal vermemişlerdi.