Röportaj

Röportaj

"Birbirimizin müziğine ve hikâyesine şahitlik edip dostluk kurduk"

Müziğe dair ve oyunsu bir isim bulmak istedik. Benim küçükken en sevdiğim oyun saklambaçtı. Saz da tüm enstrümanların genel adı olduğundan kelime ile biraz oynayarak Sazlambaç dedik. Tahir’in fikriydi, çok sevdik. Ben, Tahir’in Bursa Misi köyü Masal

Röportaj

Fatih Erdoğan: "Çocuk edebiyatına akademik yaklaşım son yirmi beş yıldır yoğun bir tırmanış içinde"

"Dünyada çocuk edebiyatı çoktan olağan bir disiplin alanı hâlinde üniversitelerin ilgili bölümlerinde yerini aldı ve bu gelişerek sürüyor.

Röportaj

Hatice Özdemir Tülün: "Bir kurum dergisi olmamıza rağmen çok özgürlükçüyüz"

Benim annem ilkokul öğretmeni, titiz bir kadındı ama bizi hep mutfakta yanında isterdi. Şimdi fark ediyorum sıkıntılı zamanlarımızda mutfakla terapi yapıyormuş bize. Normalde karşısına oturtsa, o kırmızı koltuğa yatırıp “Anlat bakalım okulda ne oldu,

Röportaj

Melike Günyüz: "Bütün kadim dinlerde, bütün kutsal metinlerde hikâyeler var"

Zengin Türkçeyi çok önemsiyorum. Çocuklar mecazı çok kolay anlamazlar mesela ama Türkçe mecazlı bir dildir, bunun dozunu ayarlamak çok önemlidir. Dokuz yaşındaki bir çocukla, beş yaşındaki bir çocuk için kullanacağınız dil aynı değildir.

Röportaj

Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu ile Harry Potter’ın Fantastik Dünyası Üzerine...

Çocuk Yazını sitemizin Ekim ayı konukları, Harry Potter severlerin yakından tanıdığı iki isim: Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu.

Röportaj

Elif Yemenici: "Çocuğun, çözüm yollarını, kalbine iyi gelecek olanı kendi kendisine bulması lazım"

Ebeveynler çok müdahil oluyor çocuklarına, duygularına. Hatta yaşadıkları kırgınlıkları hemen tamir edebileceklerini zannediyorlar.

Röportaj

İsmail Keskin: "Çocukluğumdan beri “hayal” üzerine çalışıyorum"

İletişim çağının çocukları, dünyanın tehlikelerine karşı korunmasız ve ulaşılabilir durumda; dünyanın herhangi bir yerindeki kötü niyetli biri, dünyanın herhangi bir yerindeki çocuğa kolaylıkla ulaşabilir.

Röportaj

Ayfer Gürdal Ünal: "Çocuğun zihnine bu olumsuzlukları yüklemeyecek örneklere ihtiyacımız var"

İki temel bakış açısı var; biri daha eskide kalmış olan tıbbî model. Bu yaklaşım engelliyi hasta olarak görüyor, mesela tekerlekli sandalye ile bir çocuk okula gidemiyorsa, tedavi olsaydı da gitseydi diyor, sorumluluk tamamen engellide.

Röportaj

Oyun Çalışmaları (OÇA) Ekibi: "Hayallerimize ortak ve destek olacak kişilere ulaşmayı hedefliyoruz"

Oyun Çalışmaları felsefesini oluştururken edebiyat bundan ayrı bir yerde durmadı hiçbir zaman. Çocuk üzerine çalışmalar yapan konseptleri eleştirmek bize geniş bir vizyon sundu.