Dosya : Masal

Dosya

Evvel Zamana, Bugüne ve Geleceğe Ait Bir Seri: Taş Masalları

Taş Masalları, birbiriyle bağlantılı olan altı kitaplık bir seri olsa da içerik itibariyle farklı hikâye, oyun ve sorulardan oluştuğu için okura, serideki kitapları hem sırasıyla hem de karışık bir şekilde okuma imkânı sunmaktadır.

Dosya

Üç Külkedisi Varyantı Üzerinden Masalın Karanlık Yüzü

Külkedisi masalları Çin’den İran’a, Hindistan’dan Anadolu’ya uzanan anlatı hikâyesinde çok sayıda farklı varyantıyla göz alıcı bir dönüşüm sergiler. Ancak bu zengin dönüşüme rağmen tüm varyantlar tek bir basit anlatı dizgesi üzerine kuruludur. 

Dosya

Yeniden Yazım Örneği Olarak Bir Masal Anlat

Filiz Özdem’in[*] hazırladığı ve Emine Bora'nın resimlediği Bir Masal Anlat: 15 Yazar 15 Masalı Yeniden Anlatıyor kitabı ilk olarak Yapı Kredi Yayınları'ndan 2014 yılında yayımlanmıştır.

Dosya

Yerli ve Milli Unsurlar Barındıran Bir Masal Derlemesi Örneği: Billur Köşk Masalları

Billur Köşk Masalları, Tahir Alangu tarafından 1961 yılında yeniden derlenen bir masal kitabıdır. Masallar sadece Alangu tarafından değil, alanında uzman birçok kişi tarafından da derlenmiştir.

Dosya

Masallardaki Folklorik Öğelerin İncelenmesi: Kardeş Masallar 1

Sözlü edebiyatın en güzel örneklerinden olan masallar, yıllar içinde şifahen aktarıldığından birçok değişikliğe uğrasa da onların izlerini süren meraklı araştırmacılar tarafından yazıya geçirilmiş ve gelecek nesillere aktarılması sağlanmıştır.

Dosya

Anlatı Ormanlarında Momo ve Diğerleri

Michael Ende’nin 1973 yılında ilk kez yayımlanan eseri Momo; mitoloji, felsefe, sosyoloji, eleştirel pedagoji, hikâye anlatma sanatı gibi birçok alanla birlikte yorumlanabilir bir içeriğe sahip. Bu çalışmada birkaç yorumumu paylaşmak istiyorum.

Dosya

Nasyonel Bir Millet Yaratmak mı? Nazi Propagandasına Alet olmak mı?

Grimm Kardeşler günümüz Almanya’sında 19. yüzyıl başlarında yaşamış iki kardeştir. Jacob ve Wilhelm Grimm köklü ve elit Kalvinist bir aileden gelirler, gençlik yıllarında babaları gibi hukuk okumayı seçerler.