Dosya : Doğa

Dosya

Baharın Kaptanı, Karnavalın Rotası: Kaptan Kâzım’ın Sağ Yanağı

Ayşe Güren’in Can Çocuk’tan çıkan kitabı Kaptan Kâzım’ın Sağ Yanağı, sevecen motiflerle baharı selamlarken temkinli bir oyunsulukla isyankâr bir tutum sergilemekten de geri durmamakta.

Dosya

Bir Orman Öyküsü: Duygu’nun Doğum Günü Armağanı

Betül Avunç’un kaleme aldığı ve Orhan Ata’nın resimlediği Duygu’nun Doğum Günü Armağanı, artık sıklıkla karşımıza çıkan, başka bir dünyanın imkânının yine başka bir dil ile anlatılmaya çalışıldığı orman öykülerinden biri.

Dosya

Doğanın Sağaltıcı Gücünü Çocuk Kitaplarında Aramak

Makineleşmenin, şehirleşmenin artması insan hayatını kolaylaştırsa, çabuk ve pratik hâle getirse de doğadan uzaklaşmanın beraberinde pek çok fiziksel, ruhsal ve toplumsal sorun ortaya çıkardığı bir gerçek.

Dosya

Bir Büyüme Hikâyesi Olarak: Noktacık

Türkçeye “büyüme hikâyesi” olarak çevirebileceğimiz, bugün sinemada belli başlı bir janr olarak kendini kabul ettirmiş “coming of age” anlatıları, herkesin aşinası olduğu bir türdür.

Dosya

Modern Kent Yaşamı İçinde Alternatif bir Yaşamın Kurulumu: Bahar İkindisi

Adil İzci’nin 2015 yılında yayımlanan Bahar İkindisi adlı şiir kitabı birbiriyle konu olarak bütünlük gösteren otuz beş şiirden oluşmaktadır.

Dosya

Boş Bir Parfüm Şisesi: İlkbahar Prensi'ni Klasik Anlatılarla Okumak

Mesnevî’de tavşan ve aslanın hikâyesinde aslana gitmeyi geciktiren tavşan, aslanın gazabından kurtulmak için kendine bir çıkış yolu bulur. Bu çıkış yolu aslana sır vermektir.

Dosya

İlkbaharlarla Dönüşmenin Dayanılmaz Hafifliği

Yasemin ve Ayçiçeği Muhenned Al-Akus’un kaleme aldığı, bizim ise İsmail Avcı’nın çevirisinden okuduğumuz baharın uyanışıyla engellerin kalktığı bir hikâye.

Dosya

Ayşegül’le Doğayı Tecrübe Etmek

Martine, Debbie, Christina, Steffi, Mary, Anita ve daha birçoğunun “adaşı” Türkçede 60’lı yıllardan bu yana “Ayşegül” olarak tanınır.

Dosya

Anlatı Ormanlarında Bir Yolculuk: Gökçe’nin Yolu

Campbell’in Kahraman’ın Sonsuz Yolculuğu’nda anlattığı teoriye göre, kahraman gündelik hayatını yaşarken akışı değiştiren bir şey olur, bir çağrı gelir, kahraman çağrıya uyup akışın dışına –ki evin dışıdır- çıkar ve yolculuk başlar.

Dosya

İsviçre’nin “Sesi Kısılmış” Çocuğu: “Heidi”

Heidi sevimli, bir o kadar da içten tavırlarıyla birçok kültürden insanı etkilemiş bir Johanna Spyri karakteri. Yazarının önüne geçebilmiş ve dünyaya yayılmış olması hasebiyle önemli.