Dosya : Koku

Dosya

Sokak Çocuğu’nda Koku ve Paranın Temsilleri

Kemalettin Tuğcu’nun Sokak Çocuğu adlı kitabı Uçan At Yayınları tarafından Haziran 2020’de yayınevinin kendi tabiriyle “bozulmadan” basılmıştır. Uğur Köse tarafından resimlendirilen kitabın arka kapağında 10+ ibaresi bulunmaktadır.

Dosya

Masallardan Yayılan Bir Koku: Vanilya Kokulu Mektuplar

Görsel ve işitsel duyularımızın kapasitesini sonuna kadar kullandığımız sosyal medyada özellikle Instagram’da sıkça şu ifade ile karşılaşıyoruz: “Keşke kokusunu da paylaşabilsem/k”.

Dosya

Bir Tüketim Nesnesi Olarak Kitap: Kokulu Kitaplar

Koku Türk Dil Kurumu sözlüğünün ilk tanımıyla küçük kimyasalların burun zarı üzerindeki özel sinirlerde uyandırdığı duygudur (TDK). İkinci ve daha yaygın tanımı ise “güzel kokmak için sürülen esans” olarak bildiğimiz parfümle aynı anlamdadır.

Dosya

Burun Bilir Kitabında “Koku”nun İşlevi

“Koku” teması veya metaforu birçok büyük yazar tarafından “hafıza ve nostalji” bağlamında ya da anlatıyı “kuvvetlendirici, derinleştirici imge” olarak tercih edilmiştir.

Dosya

Okul Öncesi Dönemde Koku Duyusunun Öğretimi Kitaplarla Nasıl Desteklebilir?

Yetişkinlik döneminin temelini oluşturan çocukluk, dış uyaranlar yardımıyla desteklendiğide olumlu sonuçlar doğurur.

Dosya

İlkbahar Prensi’nin Nostalji Dünyasına Yolculuğu

Koku içinde birçok duyguyu, karmaşayı ve çelişkiyi barındırır. Sokakta yürürken bizi karşılayan tanıdık bir koku çok uzak diyarlara götürebilir.

Dosya

Havva: Kötü Kokan Bir Beslemenin Hikâyesi

Vüs’at O. Bener, 1950 sonrasında gelişen Türk roman ve öykücülüğünün özgün isimlerinden biridir.

Dosya

Koku’nun Geleneksel Anlatı Yapısını Yerinden Etmek İçin Kullanımı

Soğan Oğlan kokuyu karakterin sınıfsal kimliğini belirleyen, ona hem zayıflık hem de güç veren bir kimlik unsuru olarak kullanır.

Dosya

Anlatıda Müşahhas Bir Koku: Canım Köpeğim

Esra Kökkılıç’ın Türkçeye kazandırdığı Büyülü Fener tarafından yayımlanan Christine Roussey’in Canım Köpeğim kitabı, Alfred adında bir köpekle küçük sahibinin dostluğunu konu edinir.