Dosya : Futbol

Dosya

Başka bir futbol mümkün mü? Tsubasa ve arkadaşlarının büyüme hikâyesi

Futbol nedir, afyon mudur, ideoloji midir, iktidar nesnesi midir, vandallık mıdır, lümpenlik midir, kültür müdür, popüler kültür müdür, değer mi aktarır şiddet mi üretir, öylesine bir uğraş mıdır, yoksa toplumun belkemiği midir?

Dosya

Kardeşlik Temalı Bir Futbol Anlatısı: Renklerin Kardeşliği

Yavru Aslan kitabı Hep Kitap yayınevi tarafından 2018 yılında birinci baskısı yapılan Bilgin Adalı’nın kaleme aldığı Renklerin Kardeşliği serisinin ilkidir.

Dosya

TRT Çocuk Çizgi Filmleri ve Futbol

Futbolun icadının milattan önceye uzandığı söylenir. Bugün bildiğimiz biçimiyle bizim topraklarda oynanmaya 1800’lerin sonunda başlanmıştır (Arıpınar vd. 7,11).

Dosya

Futbolla İlk Tanışma: Ökkeş Maçta

Bir gün yemekten sonra Hasan, Ökkeş’e maça gidip gitmediğini sorar fakat Ökkeş’in kafasında “maç”ın ne olduğuna dair bir fikir yoktur.

Dosya

Bir Gol de Kitaplardan…

 Teknolojik gelişmelerin, başta ebeveynler olmak üzere çocuklara rehberlik eden uzmanlarda oluşturduğu kaygıların başında dijital içeriklerin basılı içeriklerle mücadelesi gelir.

Dosya

İstanbul, Futbol, Oyun ve Mekân

İstanbul’da Mayıs ayı, dışarıda güzel bir hava var. 7 yaşındaki Arif ve babası oturdukları apartmanın büyük bir bölümü otopark olarak kullanılan bahçesinde futbol oynuyorlar.

Dosya

Babamla Amerikan Futbolu ve Annemle Futbol Kitaplarında Bağlanma

New Yorklu yazar Frank Berrios’un kaleme aldığı Brian Biggs’in resimlediği Babamla Amerikan Futbolu kitabı 2-5 yaş okurları için Amerikan futbolu dolayımıyla baba-oğul ilişkisini konu edinir.

Dosya

Futbol ve Değerler Eğitimi

Çocuk edebiyatı ürünleri, çocuğun duygu ve düşünce dünyasına seslenirken kurgunun imkânları doğrultusunda bir oyun alanı hissi yaratır.

Dosya

Bir Futbol Anlatısını Çözümleme Denemesi: Sihirli Top’ta Direniş ve Keşfetme

Fatih Erdoğan’ın kaleme aldığı Sihirli Top, ilk bakışta, çarpık kentleşme ve betonerleşmenin kıskacındaki şehrin içinde kalan tek boş arazide çocukların oynayabildikleri ve sokak turnuvası düzenleyebildikleri bir futbol anlatısıdır.

Dosya

Çocuk Şarkıları Futbol Oynar mı?

Çocuk şarkıları, son yıllarda çocuk eğitiminde öne çıkan ve kendisinden oldukça söz ettiren bir alan. Çocuk şarkıları sadece çocuğa yaşına uygun öğrenme olanağı sağlamaz; bunun yanında, eğlenceli zaman geçirmesine de yardım eder.

Dosya

Üç Anlatı Bir Oyun: Futbolu Mümkün Kılan Arzu

Futbolda belirleyici olan hızdır, sürattir; oyun hem futbolcular hem de seyirciler için dur durak bilmeden sürmelidir. Aradaki duraklamalar sabırsızca geçilmelidir, hız yoksa haz da yoktur futbolda.

Dosya

Yeni Futbol Antrenörü’nde Futbolun Ters Yüz Edilmesi

Yeni Futbol Antrenörü’nün ana karakteri Bayan Charlotte bir kadın antrenör olarak futbolun ötekilerinden biridir. Dünya genelinde tartışmasız bir erkek sporu olarak yaşanan futbolda kadın kimliği bir ötekidir çünkü.

Dosya

Neşeli Şaşkınlık: Karagöz Futbolcu

“Karagöz’ün şiirleri, şarkıları, karikatürleri, fıkraları, resimleri, gösterileri vardır da hikâyeleri neden olmasın?” Ünlü Karagöz sanatçısı Ünver Oral Nar Yayınları’ndan çıkan Karagöz Futbolcu kitabında soruyor bu soruyu.