Kritik

Kritik

Çocukları Şarkılarla Umuda Çağırmak: Barış Treni

Yusuf İslam, 1971 yılında yazdığı ve Treaser and Firecut albümünde yayınladığı “Peace Train” adlı parçasını 2021 yılında “Değişim İçin Çal” hareketiyle 12 farklı ülkeden 25’ten fazla müzisyenle birlikte tekrar kaydeder.

Kritik

Eşyadan İnsana Bir Tekerrür ve Teceddüt Hikâyesi: Kar Tanesi Bıdık ve Banu

Şebnem Güler Karacan’ın kitabı Kar Tanesi Bıdık ve Banu (2016) büyük olasılıkla kızımın gittiği anaokulunun hazırladığı seçki içinde eve gelmişti. Gelir gelmez de evde en çok rağbet edilen “uykudan önce” kitabı olmuştu.

Kritik

Soul’e Dair: Okyanusu Arayan Balık

2020 yapımı animasyon film Soul’de, belki de izleyen herkesin sadece izlemekle kalmayıp, aynı zamanda hissedeceği bir sahne var.

Kritik

402 Numaralı Sınıfın Çocukları Çizgi Dizisinde Öğretmenin Rolü

1999-2001 yılları arası yayınlanmış bir çizgi dizi olan 402 Numaralı Sınıf (The Kids From Room 402) 2002'ye kadar Fox Kids ve 2002'den sonra bir süre Jetix adlı çizgi film kanallarında yayınlanmıştır.

Kritik

Bir Çikolata Anlatısı Çocuk Haklarına Dair Ne Söyler?

20 Kasım, 1989 yılından itibaren Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmakta.

Kritik

Talihin Ters Yüzü: Aslan Yürekli Nazar

Yaşamını içine doğduğu coğrafyanın ortak kültür ve hafızasını açığa çıkarmaya adayan Hovhannes Tumanyan (1869-1923), Ermenistan’ın Lori bölgesindeki küçük bir dağ köyünde doğar.

Kritik

Sabahattin Ali Hikâyelerinde Çocuk İşçiliği

Türk edebiyatında kendine özel bir yer edinmiş olan Sabahattin Ali kısa ömrüne birçok eser sığdırmıştır. Onun edebiyatımızda özel bir yer edinişinde en önemli etkenlerden birisi ise elbette hikâyeciliğidir.

Kritik

Ormanda Bir Güç Mücadelesi: Yayazula

Onlarca farklı dile çevrilerek bir çok ülkede ün kazanan Yayazula minik bir farenin vahşi ormanda kendinden daha güçlü olarak nitelendirilen hayvanlarla başa çıkma hikayesini anlatır.

Kritik

“Bir Fikirle Ne Yaparsın?” Kitabında Resim ve Metin İlişkisi

Resimli kitaplar, okul öncesi çocuklar için metnin daha iyi anlaşılması ve çocuğun dinlediklerini daha iyi hayal edebilmesi bakımından yazının az, görselliğin bol olduğu kitaplardır.

Kritik

Koronasız Bir Yıl Dileğiyle, Kitapları Üzerine...

Betül Tipi Özkan, 2020 yılı biterken sizler için bu yıl yayımlanan Koranavirüs anlatılarından bazılarını derledi. Yeni yılın dünyamıza sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi dileğiyle paylaşıyoruz...