Kritik

Kritik

Küllerinden Doğan: Her Şeyi Onaran Adam

“Bünyesi tamamen merkeziyet üzerine ibtina edilmiş bir devleti, bu tarzın cihan içinde hayatiyeti sona erdiği günlerde muhafaza edebilmek haricen görüldüğü kadar basit değildir.”

Kritik

Masalların Şifasının Peşinde Anti-Cadı Şeroks

Küçük Cadı Şeroks, Aslı Der’in kaleme aldığı ve Şeroks’un ilk macerasının anlatıldığı bir yolculuk masalı. Şeroks yaşadığı Masallar Ülkesi’nde pek de takılmayan, inatçı mı inatçı ve eserekli minik bir cadı olsa da doğayla kuvvetli bir ilişkiye sahip.

Kritik

Yemeklerin Gücü Var Mıdır?: Masal Mutfakta

Masal Mutfakta içinde yemekle ilgili bir ögeler barındıran sekiz masaldan oluşan bir metindir. Her masaldan sonra masalın içeriğine uygun bir yemek tarifi ya da masalda geçen yiyeceklerin tarifi bulunmaktadır.

Kritik

Dede Korkut Hikâyeleri’nin Konumu

Destanlardan halk hikâyesine geçiş döneminin temel metinlerinden sayılan Dede Korkut Hikâyeleri’nin sözlü kültür ürünü olduğu ve 15. yüzyılın sonu 16. yüzyılın başı sürecinde yazıya geçirildiği düşünülmektedir.

Kritik

Anlatıda Adaletin Tesisi: Keloğlan Suskunlar Ülkesinde

Keloğlan Suskunlar Ülkesinde Harry Potter’ın babası ve arkadaşlarına ait “Çapulcu Haritası”nın Potter’ın eline geçmesi gibi babasından oğluna miras kalan büyülü bir harita motifi ile başlar.

Kritik

Eski Masal Yeni Masalcı: Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde’si Üzerine

Bilindiği gibi, edebiyat en kaba çerçevede, sözlü ve yazılı edebiyat olmak üzere ikiye ayrılır.  

Kritik

Tersine Dünya: Kırmızı’nın Mirası Masalında Gılgamış’ın Ayak İzleri

Masallar, tıpkı kar küreleri gibi kendi dışına kapalı görünen ama içinde sonsuz bir döngünün yaşandığı âlemlere açılırlar. Bu etkiyi yapan, masalların belli bir çerçeve içinde yinelenen kalıplar ve motiflerle kurulmuş olmasıdır.

Kritik

İnsan Olmak Utanılacak Bir Şey Midir? Frank Tashlin Kitaplarında İnsan Olmak

İkinci Dünya Savaşı’nın izlerinin henüz tüm tazeliğiyle taşındığı bu yıllarda insanlığa övgüler dizmek elbette makul olmayacaktır.

Kritik

Hırslarına Yenik Düşen İnsanların Hikâyesi: Kırmızı Arabanın Hayaleti

Kırmızı Arabanın Hayaleti Aytül Akal tarafından kaleme alınan masallarla gerçek kahramanların harmanlandığı, ilk gençlik dönemine hitap eden bir öykü.

Kritik

Beyoğlu Macerası, Pera’da Nefes Nefese  ve Galata’nın Tembel Martısı’nda İstanbul Deneyimi

Şehir günümüz dünyasında insanın yaşama imkânı bulduğu alandır. Bir çok insan köylerde masalsı diyarlarda yaşamıyor.