Kritik

Kritik

Çocuk Masallarına Yeni Bir Pencere Aralamak: Yanlış Masalcı Bay Yalnış

Masallar aynı zamanda çocukların karşılaştıkları ilk sözlü kültür ürünleridir. “Bu nedenle onlara sunulacak masalların seçiminde son derece özenli davranılmalıdır.

Kritik

Bir ‘Öteki’ Olarak Çocukluk

Sosyolojide keskince belirtilen ‘biz’ ve ‘onlar’ kavramları çocuk kitaplarında aynı keskinliği bulamamaktadır. Çocuk kitaplarındaki bu muğlaklık besleyici bir zihnin ürünüdür.

Kritik

Yüreğimdeki Resimler

Evet, yüreğimdeki en unutulmaz resim ve en buruk tebessüm, Çanakkaleli Necati''ye ait. Bazen kaldığı otel odasında bizi kabul eder, o daracık yerde bile ders çalışırdık. Masasında hiç hoşlanmadığım Fakir Baykurt ve benzeri yazarların romanları olurdu

Kritik

“Develer Deveyken, Sinekler Sinekken”: Atılgan Masallarında Kötülük

"Atılgan edebiyatı, üstü çoğu zaman örtülen “ortanca oğul”un hikâyesinin üzerindeki örtüleri atıverir. Bu “iç gerçeğin” hikâyesi ise son derece karanlık ve umutsuzdur. Ancak bu umutsuzluk Atılgan edebiyatında trajik bir gerçekliğe tekabül etmez.

Kritik

Afrika’da Bir Cevelan: Su Prensesi

Atılgan edebiyatı, üstü çoğu zaman örtülen “ortanca oğul”un hikâyesinin üzerindeki örtüleri atıverir. Bu “iç gerçeğin” hikâyesi ise son derece karanlık ve umutsuzdur. Ancak bu umutsuzluk Atılgan edebiyatında trajik bir gerçekliğe tekabül etmez.

Kritik

Bir Metni Ödünç Almak: Genç Poe Morgue Sokağı Cinayeti

Canals, metinlerasılığın sağladığı tüm avantajlardan faydalanarak Poe’nun metinleriyle çok sıkı bir ilişki içine girmiş ve kendisi de bu üç kitaplık ilk gençlik çağı romanları için Edgar Allan Poe ile sıkı bir diyalog kurmuştur.

Kritik

Asiye Nasıl Kurtulur: Gerçeğin İdeal Olanla Savaşı, Asiye

"Asiye o ideal çocuk değil; bilakis gerçek ve elbette iyi bir “insan”. Kafasındaki bütün hinlikleri gerçekleştirecek merak, cesaret ve azme sahip, sonucuna katlanacak ve bedelini ödeyecek kadar da sorumluluk sahibi.

Kritik

“Post-Truth” Çağında Ejderhalara İnanmak: Bir Zamanlar Bir Ülkede… Masalların Kısa Tarihi Üzerine

"Masalların geçmişten esinlenip oluşturulmuş olma ihtimali bir tarafa, çoğunlukla çocuklara yönelik olarak düşünülebilecek masalların bir diğer özelliği de kişiyi hayata, hayatın gerçeklerine, karşılaşacağı zorluklara hazırlamaktır.

Kritik

Sanal mı Gerçek mi?: Oz Yazılımcısı ile Bilgisayarların Dünyasına Giriş

Kitabın bir önsözü olmadığı için yazarın gayesini kendi kaleminden duyamamış, okuyamamış olsak da bu gayenin belli bir yaş grubundaki çocuklara, hâlâ birçoğumuzun yabancısı olduğu yazılım dünyasını bir nebze sevdirmek olduğu öne sürülebilir.

Kritik

Fantastik-Bilimkurguda Bilgi-İktidar İlişkisi: Işın Çağı Çocukları

Gülten Dayıoğlu eser boyunca bilgi ve iktidar arasındaki ilişkiye dikkat çeker.