Kritik

Kritik

Nokta’nın Yetişkin Okura Söyledikleri

Öğretmenin, Vachti’nin beğenilmemek kaygısıyla hiçbir şey çizemediği bembeyaz kağıdında, kar fırtınasına yakalanmış bir kutup ayısı görmesi ilham vericidir.

Kritik

Bir Olgunlaş(ama)ma Öyküsü Olarak Yeşil Kiraz

Gülten Dayıoğlu'nun iki kitaptan oluşan Yeşil Kiraz serisi, köyden kente göç etmiş alt sınıf bir ailenin kızı olan Kiraz'ın yaşantısını, karşılaştığı sınıfsal ve kültürel sorunlar çerçevesinde anlatır.

Kritik

Babam ve Ben’in Kurgulanmış Müphemiyeti

Çocuklar için sürükleyici, uzunca bir roman, yetişkinler içinse bir çırpıda okunacak etkileyici bir novella olan Babam ve Ben, dilimize 2014 yılında çevrilir.

Kritik

Dünyanın Ta Kendisine Çocukları Katmak: Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

İkinci Yeni şairlerinden biri olarak bilinen Cemal Süreya 1984 ve 1985 yıllarında Çocukça dergisinde "Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi" isimli bir köşede on iki serüvenden oluşan bir dizi yayımlar.

Kritik

Çocuğa Görelik İlkesi Bağlamında Kudüs’te Bir Gün

Kudüs’te Bir Gün “Kaplumbağa Battuta Günlükleri” serisinin ikinci kitabı olmakla birlikte Kudüs’ü konu eden ilk Türkçe çocuk edebiyatı eseridir.

Kritik

Elli Kuruş Çikolata’nın Gerçekçiliği

Orhan Kemal’in Elli Kuruş Çikolata ismiyle 2016’da yeniden basılan çocuk öykülerinin illüstrasyonlu derlemesi, çocuk kahramanın konu edindiği sekiz hikâyeden oluşmaktadır.

Kritik

Okura Alternatif Final Yazma İhtiyacı Duyuran Mevlâna İdris Metinleri

Hukuk öğrenimi gördüğü üniversite yıllarından bugüne, daima edebiyatla meşgul olan Mevlâna İdris, 1966, Kahramanmaraş doğumlu.

Kritik

Çocuk Kitabı Yasemen’de Kadına Şiddet

Hasan Nail Canat tarafından kaleme alınan Yasemen, İstanbul’da fakir bir ailenin dört-beş yaşlarındaki kız çocuğu Yasemen’in başından geçenleri konu edinir. Yasemen’in babası Ömer, alkolik ve işsizdir.

Kritik

Minik Balık: Okyanus Macerası Bir Çocuk Anlatısında Postmodern Özellikler

Minik Balık anlattığı hikâyelerinde ise “bir deniz atına biniyor”, “bir vatozla geziyor”, “bir yunusla birlikte dalıyor”dur. Hatta bir keresinde bir gemi enkazında oyun oynarken bir hazine sandığında kilitli kalır ve bir deniz kızının onu kurtarır.