Kritik

Kritik

Yerdeniz Büyücüsü’nün Yolculuk Çemberi

Modern çağlarda yazılmış fantastik edebiyat unsuru tüm karakterlerin sahip olduğu doğaüstü yetenekler, antik çağ anlatılarının özellikleri ve dönem halklarının toplumsal normlarından da izler gösterebilir.

Kritik

Bir Baba ve Bir Battaniyenin Hikâyesi: Babamın Battaniyesi

Babamın Battaniyesi anlatısında da baba mutfakta yemek hazırlarken annenin kendi işleri ile meşgul olduğu, kendine zaman ayırdığı, kendine yöneldiği görülür (2).

Kritik

Sineksekiz Yayınevi, Çocuk Türeticiler ve Temel Ekolojik Terimler

Sineksekiz, “sürdürelebilir yaşam kitapları” sloganıyla ve “çevre literatüründeki temel eserleri Türkçe’ye çevirmek” amacıyla ortaya çıkan bir yayınevidir.

Kritik

ABD’de Yaşayan Bir Çocuk Okur Neler Okumuştur?

Geçen ay Ohio-Cincinnati Üniversitesi kütüphanesinde karşılaştığım bir Ohio’lu mühendislik öğrencisiyle çocukken okudukları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdim.

Kritik

Zarif Bir Anlatı: Ördek, Ölüm ve Lale

“Ölüm kavramı” her yaştan insan için kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat çocukların bu kavramı öğrenmesi ve yakınlarında tecrübe etmesi şüphesiz ki daha çok belirsiz ve endişe verici olabilmektedir.

Kritik

Atom Karınca Büyükamca: Kabakçı Amca

Muzaffer İzgü'nün ilk basımı Bilgi Yayınevi tarafından 2000 yılında yapılan Kabakçı Amca romanı, bütün yaşamını köyde geçiren büyük amcanın, kentte yaşayan yeğenini ziyaret etmesiyle başlar.

Kritik

Dede Korkut’tan Küçük Ok’a: Değişen Bilincimiz için Yeni Soluklar

Dede Korkut hikâyelerini hepimiz biliriz. Kimi zaman okul öncesinde anneannelerimizden dinlemişizdir, kimi zaman bir ilkokul kitabında karşımıza çıkmıştır.

Kritik

Ülkemizin En Yabancı Dili: Cinsellik

Aslında kurallar oldukça açık. UNICEF tarafından yayınlanan çocuk haklarına dair sözleşmede yer alan 34. maddeye göre, anlaşmaya tabi olan tüm devletler, çocuğu her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suistimale karşı koruma güvencesi verirler.

Kritik

Dünya Denilen Sirk

Çoğumuz Haldun Taner'i öyküleri ve oyunlarıyla tanıyoruz, ancak bugün kaçımız onun Milliyet gazetesinde pazar günleri çıkan yazılarını hatırlıyor?

Kritik

Ebeveynliğin Yeniden İnşası: Abur Cubur Canavarı

Aytül Akal’ın kaleme aldığı Abur Cubur Canavarı, Küçük Kahramanımız Bora’nın ergenliğe geçiş serüvenini ele alıyor. Ergenliği bir dönüşüm kurgusu içinde ele alan yazar, bu değişimi metaforik olarak okuyucuya sunuyor.