Soruşturma : Kedi

Soruşturma

Hanzade Servi: "Kitabınızda bir kediyi ağırlamak, bence büyük bir sorumluluk"

Çok fazla kedili kitap var. Ama asıl konu şu:  Kediler, hak ettikleri şekilde o kitabın cümlelerinin en özel köşesine yerleştiriliyor mu? Gerçek hayatta tüm kediler, uyumak için en rahat ve özel yerin neresi olduğunu bilir.

Soruşturma

Koray Avcı Çakman: "Kedi deyince aklıma gelen ilk özellik oldukları gibi olmaları"

Fransız düşünür Hippolyte Taine, “Birçok filozof ve kedi üzerinde çalıştım. Kedilerin bilgeliği sonsuz derecede üstün,” demiş. Sanırım kedinin çocuk edebiyatında çok rastlanan bir kahraman olması bundandır.

Soruşturma

Melike Günyüz: "Kedilerin edebiyatın kahramanı olmasından daha doğal ne olabilir ki?"

Kedi kahramanlı çocuk kitaplarında dikkatimi çeken en önemli özellik, öykünün çoğunlukla kedi kahraman ağzından anlatılıyor olması.

Soruşturma

Miyase Sertbarut: "Kedi tam olarak evcilleşmiş bir canlı türü değil."

Kedi yakınlarımızda yaşamasına rağmen tam olarak evcilleşmiş bir canlı türü değil. Estetik bir görüntüsü var. Tüyleri okşama hissi verse de tırnakları her an tırmık yiyebileceğiniz ihtimalini de hatırlatır. Kedi bol sürpriz içeren bir varlıktır.

Soruşturma

Sara Şahinkanat: "Kedi çocukların sempatiyle yaklaştıkları bir hayvan"

En çok rastlanan karakterin kedi olmasını günlük hayatta çok karşılaşılan ve çocukların sempatiyle yaklaştıkları bir hayvan olmasına bağlıyorum.

Soruşturma

Ümit Yaşar Özkan: "Çocuk da kedi de kendileri olarak vardırlar"

Kedinin bazı yetişkinlere bencilce, nankörce gelen tavırlarının aslında onun tabiatının bir gereği olduğunu çocuklar daha kolay anlıyor sanki. Kedibüdü’nün afacanlıkları Garfield’in hımbıllığı kedi sevenleri rahatsız etmiyor.

Soruşturma

Adnan Saraçoğlu: "Kediler büyülerini hiç yitirmiyorlar"

Çocukluğumu yetişkinlikle değiş tokuş ettiğim dönemeçte, hem çocukken hem değilken okumuştum Burroughs ustanın İçerdeki Kedi kitabını. Birçok şeyin yanı sıra yabani küçük kedi çeşitlerini de öğrenmiştim kitaptan. 

Soruşturma

Aydoğan Yavaşlı: "Kediler hepimizin gözleri önünde"

Doğrusunu söylemek gerekirse ben, kedileri seven yazarların kitaplarını türü ve konusu ne olursa olsun seviyorum. Onların metinleri diğerlerinkine hiç benzemez.

Soruşturma

Ayfer Gürdal Ünal: "Kedi, renkli bir karakter"

Evde beslenme izni en çok verilen hayvanlardan biri kedi, biri kuş. Evde beslenmese de her mahallede "mahallenin kedisi" olur, esnaf ve kediseverler ortak beslerler.

Soruşturma

Aytül Akal: "Kediler zaten hep hayatımızdaydı"

Dinozorlar durduk yerde kimsenin aklına gelmezdi de, çocuklar tehlikeli görünümünü ama bir o kadar da sevimliliğini sevdiği için edebiyatımıza girip keyiflerince yayıldılar.

Soruşturma

Doğukan İşler: "Kitapsız ve kedisiz bir evde büyüdüm"

Çocukken çok kitap okuduğumu, okumak için imkânımın olduğunu söyleyemem. Kitapsız ve kedisiz bir evde büyüdüm. Belki de bu yüzden kedileri, kitapları ve kahramanı kedi olan kitapları daha çok sevdim sonrasında.

Soruşturma

Elif Ayla: "Kediler Nuh Tufanı’ndan beri bizimle"

Eğer efsanenin izinden gidersek kediler Nuh Tufanı’ndan beri bizimle. İnsanlarla bu kadar iç içe, bebeğinden ihtiyarına herkesin yanında duran bu canların kitap sayfaları arasına da sızabilmesi bana hiç şaşırtıcı gelmiyor.