Dosya : Kedi

Dosya

Cadının Hizmetkârından Özgür Kara Kediye: Jiji

Modern hikâyelerde kediler, sahiplerinin etrafında dolanmak ve mırıldanmak gibi klişe işlevlerde yer almaz. Resimli kitaplarda antropomorfik bir görünüm kazanan kediler insanların çeşitli özelliklerini temsil eder.

Dosya

Yağmur Yağdıran Kedi’den Tüylü Bir Uzaylı Macerası’na Hayvana Yönelik Şiddet ve Çocuğa Görelik

Yağmur Yağdıran Kedi, olağanüstü güçlere sahip olmasına rağmen aciz bir varlık olan kedi Alfonso’nun yetişkin şiddetine muhatap olması birebir gerçekleşiyor hissi ile okuruna yansıdığı için çocuğa görelik ilkesini ihlal etmiştir.

Dosya

Kedilerin Kaybolma Mevsimi: Kaybolan Kedinin Ortaya Çıkardığı

İlkel toplumlardan Aydınlanma’ya ve sonrasında kapitalist ekonomik düzenin yayıldığı dönemlere kadar insan-hayvan ilişkisi sahip olma/yönetme/kullanma itkileri çerçevesinde şekillenir.

Dosya

Kediler Şeytanlara (da) Bakabilir

Kedilerin insanlarla ilişkisi tarih boyunca değişken ve netameli diyebileceğimiz bir rota izlemiştir.

Dosya

Kediler İnsanlara Dair Ne Söyler?: İhtiyar Farenin Kediler Kılavuzu

Kapağında dans eden ve sihirbazlık yapan kediler ile müzik yapan fareler gördüğümüz ve “Başrolde Macavity ve Bay Mistofeles!” açıklamasını taşıyan İhtiyar Farenin Kediler Kılavuzu’nun, bir sahneye ve müzikale gönderme yapması boşuna değildir.

Dosya

“Biz değil mi ki ahbabıyız birbirimizin : Zahrad’ın Kediler’i”

Tetiğe basmayan bir avcının ruhundan, avlananları hayata döndüren bir “av köpeği”nin gözünden seslenen şiirlerdir Zahrad şiirini var eden.

Dosya

İslam Literatüründe Kedi

Kediler, İslam literatüründe hadis ve fıkıh metinlerinde, edebiyat ve tarih kitaplarında yer almış, minyatür ve resimlerde görülmüşlerdir.

Dosya

Evvel Zaman Kedisi

Klasik ve modern edebiyatlarda kimi zaman kesişen noktaların varlığı görülmektedir. Söz konusu kesişimler, temalar veya anlatı yöntemleri üzerine olabilmektedir. Hayvanların edebiyattaki yeri ise bu kesişimlere örnek gösterilebilir.

Dosya

Kedi Dilinde Bir Roman: Denize Yağan Yıldızlar

“Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın; çünkü komşularınız güzel insanlardır.” der Goethe.

Dosya

Peki, Kediler Padişah Olabilir mi?

Enis Batur, adını Lewis Carrol’ın Alis’inden alan “Kediler Krallara Bakabilir” adlı kedicil denemesini “Kralların yaşadığı ülkelerde insanların kedilerden öğrenebilecekleri bir şey vardır,” (Batur 10) diyerek bitirir.

Dosya

Biri Şapkada Sekiz Yaramaz Kedi: Şapkalı Kedi ve 7 Yaramaz Kedi

Kediler, kitaplar ve çocuklar dünyanın en keyifli üçlüsü olabilir diye büyük bir iddia peşindeyim son zamanlarda. Hele de New York’ta kitapçı kitapçı gezip; kedi hikâyelerinin ardı sıra gitmek ha-ri-kaaymış.

Dosya

Kendi Olabilmenin Hikâyesi: Adını Sevmeyen Kedi

Hayvanlar, çocuk edebiyatında kullanılan anlatı figürlerinin başında gelmektedir.

Dosya

Öykü Öykü Gezen Kedi: Siyami

Çağdaş çocuk yazınımıza öykü ve romanlarıyla yaşamının ancak son on yıllık evresinde katılmış olan Zeynep Cemali, bu kısa süreye rağmen ardında bıraktıklarıyla üretken ve coşkulu bir yazar olmayı başarmıştır.

Dosya

Kedi olmak nasıl bir şey: HEPİ TOPU BİR TEKİR

Zihin felsefesinin önemli isimlerinden Thomas Nagel “Yarasa Olmak Nasıl bir şey” adlı çalışmasında bu sorunun ardına düşer ve yarasa olmayı asla bilemeyeceğimizi söyler. Peki kedi olmak nasıl bir şey bilebilir miyiz?

Dosya

Kaybolma ve Bulma: Pırtık Tekir ve Çok Yaramaz Kedi Anlatılarında “Ev”lenme

Farklı coğrafyalarda yazılmış iki metni karşılaştırmalı okumak, metinleri birbirlerine açmak her zaman mümkün olmayan bir tecrübe. Söz konusu kedi olduğunda ise kedilerin benzer özellikleri açısından anlatılar arası bu tür bir köprü kurmak mümkün.